10 zasad rozwijania mowy dziecka

       Rozwijanie mowy dziecka 
                   10 zasad

 

 

                                                        Opis: learning-422692_640

1.     Rozmawiaj z dzieckiem! Ono doświadcza świata dzięki temu, że do niego mówisz, pokazujesz mu ludzi, przedmioty i zjawiska!

 

2.     Czytaj dziecku! Czytaj codziennie, modulując głos; czytaj z podziałem na role! Zwracaj uwagę na intonację i melodię!

 

3.     Trudne, nowe słowa wypowiadaj wolniej – dzięki temu Twój maluch będzie miał więcej czasu na zapamiętanie, zanalizowanie i powtórzenie. Nie zapomnij o wyjaśnieniu nowego słowa!

 

4.     Wyłącz telewizor, laptop, komputer. Zamiast tego spędź czas aktywnie ze swoim dzieckiem, budując prawdziwą więź, tworząc realną interakcję!

 

5.     Opowiadaj historie: bajki, zmyślone historie. Jeśli nie jesteś kreatywny, opowiadaj o doświadczeniach z dnia minionego lub o planach na dzień następny.

 

6.     Zwróć uwagę na jakość mówienia: nie zdrabniaj przesadnie wyrazów; to, że dziecko sepleni, wynika z braku obecności niektórych głosek w jego możliwościach artykulacyjnych. Bądź wzorem!

 

7.     Mów poprawnie: odmieniaj końcówki, buduj zdania i pamiętaj o kulturze języka!

 

 

8.     Śpiewaj! Szybko przyłączy się do Ciebie dziecko; nawet, jeśli jeszcze nie zna słów, będzie dopowiadało ostatnie sylaby lub wyrazy!

 

9.     Przytulajcie się, bawcie się, śmiejcie się! Róbcie to wspólnie.

 

10.  Odpowiadaj na pytania, które zadaje dziecko. Maluch dzięki Tobie poznaje świat!